Hindistan 300 yıl boyunca İngiliz sömürgesi altında kalmıştır. Bir İngiliz valisi tarafından yönetilmiştir. 1947 yılı Hindistan ve Pakistan için bir dönüm yılıdır. 

İngiliz-Hint ortak yapımı olan ve yeni vizyona giren sinema filmi İngilizlerin kıtaya veda etmelerini temsilen Elveda Hindistan olmuş. 

İnce mesajlarla dolu, politik bir film. Zekice kurgulanmış, İngiliz aklının aslında kendi sömürge devletlerinde barışı ve huzuru nasıl sağladığını, ingiliz sömürgecei yönetimlerinin olmadığı dönemlerde ise kan, şiddet, açlık ve göçlerin nasıl ülkeyi yaşanmaz hale getirdiğini işleyeme çalışan bir film. 

Çarpıtılmış tarihi, tahrif edilmiş tarihi, yalan tarihi inşa etmek için ustaca kurgulanmış yeni bir sinema filmiyle karşı karşıyayız. Batılı saldırgan ve istilacı aklın her daim yaptığı ancak doğulu ya da batılı olmayan her kim varsa o aklın ise bir türlü karşı koyamadığı bir sarmal...

Filmde Gandhi barış sever, mazlum, uzlaşmacı, münzevi bir adam. Ya Pakistan'ın kurucu Muhammed Ali Cinnah! O ise tam tersi, sinirli, gergin, uzlaşmasız, tavizsiz ve akan kanın baş sorumlusu. 

 Louis Mountbatten, İngiliz sömürgeciliğinin son valisi. Başta Mynmar (Burma) ve Bangladeş olmak üzere yaşanan sorunların baş mümessili.

Oysa filmde sanırsınız bir Aziz. Son derece barışçıl. İleri görüşlü. Ayrıca Churchill tarafından daha önce gizli bir kararla Hindistanın bölünme kararını uygulamak zorunda kalan bir zavallı. Filme göre oyuna gelmiştir. 

Hatta  Louis Mountbatten kızgınlığını Cinnah'tan alır ve "hiç yoktan uydurduğun Pakistan"ı kurdun der. 

İlginç diyaloglar, ilginç çatışmalar da var filmde. 

Bakılabilir.